fachowcybudowlani.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie

Poradnik

Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Ból głowy, zaczerwienione oczy, katar, złe samopoczucie – coraz więcej osób boryka się z tego typu objawami w swoim domu. Niewiele z nich łączy tego rodzaju objawy ze złą jakością powietrza we wnętrzach. Jak się jednak okazuje w praktyce jakość powietrza w domu ma olbrzymi wpływ na samopoczucie domowników. Co więc zrobić, by je polepszyć? Jakie są najlepsze sposoby na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach? Na te oraz na wiele więcej innych pytań zainteresowani z pewnością znajdą odpowiedź w poniższym artykule.

Jakość powietrza w domu

W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o tym, iż jakość powietrza ma olbrzymi wpływ na samopoczucie człowieka. Im więcej zanieczyszczeń w powietrzu, tym ludzie odczuwają więcej negatywnych objawów. Dlatego też tak ważne jest, by dbać o to, czym oddycha się we własnych czterech ścianach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na jakość powietrza można wpłynąć. Niekiedy wystarczy zmiana pewnych nawyków, by w domu zrobiło się naprawdę czysto, świeżo i przyjemnie.

Kilka sprawdzonych sposobów na to, jak poprawić jakość powietrza w domu

Przede wszystkim warto zacząć od gruntownych porządków w domu. Porządne wywietrzenie pomieszczenia, odkurzanie, staranne umycie podłóg, usunięcie kurzu z mebli – to podstawowe czynności, które wpływają na to, jak oddycha się mieszkańcom w ich wnętrzach. Warto również zainwestować w specjalne sprzęty, które dbają o to, by usunąć z powietrza wszelkie zanieczyszczenia. Niestety ich cena jest wysoka, dlatego też nie każdy może pozwolić sobie na taką inwestycję.

Sztuczne zapachy

Bardzo modne ostatnio stało się zapalenie rozmaitych aromatycznych świeczek i kadzideł. Trzeba jednak podkreślić, iż nie każdemu służą tego typu zapachy. Jeżeli zapachowe świeczki lub woski palą się zbyt długo, domownicy mogą odczuwać ból głowy, senność, rozdrażnienie. Dlatego też taką aromatyczną świeczkę warto zapalić tylko na kilka minut, by nie wpływała na jakość powietrza w całym domu. Zamiast kupować drogie świecie i kadziła, lepiej postawić na roślinność. Kwiatki, ozdobne drzewka. Wiele z nich oczyszcza powietrze i powoduje, że domownicy mogą się przy nich zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu.

Unikanie zbędnych chemikaliów

Na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych preparatów do sprzątania. Bez problemu można kupić mleczka, płyny, spraye do czyszczenia podłóg, blatów, mebli oraz łazienek z dobrym składem. Dzięki temu domownicy mogą cieszyć się naprawdę czystym, przyjemnym wnętrzem, w którym nie unosi się nieprzyjemny odór chemikaliów. Podobnie sytuacja wygląda z różnorodnymi aerozolami zapachowymi. Tak naprawdę, w czystym, dobrze wysprzątanym, wywietrzonym domu zbędne są jakiekolwiek polepszacze powietrza. Warto więc z nich zrezygnować dla własnego dobra.

Zagracone pomieszczenia

Polacy uwielbiają kupować rozmaite rzeczy. Widać to w wielu domach i mieszkaniach, gdyż ilość mebli i rozmaitych bibelotów w nich przytłacza samych domowników. Takie wnętrza trudniej utrzymać w czystości, dlatego warto też raz na jakiś czas zrobić gruntowne porządki w swoich rzeczach.

Udostępnij