fachowcybudowlani.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie

Poradnik

Jakie rośliny uwielbiają słońce?

Jakie rośliny uwielbiają słońce?

Słońce jest naturalnym elementem, który odgrywa istotną rolę we wzroście i zdrowiu roślin. Energia roślin zależy od światła słonecznego, co czyni je integralną częścią naszego naturalnego ekosystemu. Rośliny kochające słońce to między innymi: kaktusy, drzewa korkowe i agawy, które są unikalne dla określonych środowisk. Jakie rośliny do ogrodu najlepiej wybrać? Jakie kwiaty, krzewy i drzewka najlepiej odnajdują się w naszym środowisku? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi można znaleźć poniżej.

Rośliny rosnące w pełnym słońcu

Wiele roślin wykorzystuje światło słoneczne jako źródło energii. Na przykład słoneczniki wytwarzają nasiona za pomocą światła słonecznego. To pozwala im przetrwać w okresach, gdy brakuje światła słonecznego. Inne rośliny wykorzystujące światło słoneczne jako źródło energii to kaktusy, drzewa korkowe i agawy. Łącznie są one znane jako kserofity – organizmy, które do rozwoju wymagają obfitej wilgoci wraz ze światłem słonecznym. Brak światła może mieć śmiertelne konsekwencje dla nich.

Jakie rośliny wybrać do słonecznego ogrodu?

Każdy, kto choć raz odwiedził ciepłe kraje z pewnością mógł zachwycać się niezwykle bujną i kolorową roślinnością. I choć w Polsce klimat jest inny, to i tak mnóstwo osób ma problem z utrzymaniem roślinności w sezonie letnim w miejscach, które są intensywnie nasłonecznione. Dlaczego? Nie każde kwiaty, krzewy oraz ozdobne drzewka dobrze czują się, gdy przez większą część dnia narażone są na słońce. Nie zawsze też domownicy pamiętają o tym, by odpowiednio nawadniać i odżywiać rośliny w ogrodzie. Warto więc pomyśleć o tym, planując swój ogród. Tworzenie wyjątkowych kompozycji z roślin, które uwielbiają promieniowanie słoneczne i doskonale radzą sobie przez dłuższy czas bez wody tak naprawdę nie jest trudne. W takim wypadku warto postawić na rośliny odporne na suszę. Należą do nich między innymi: goździki postrzępione, szałwie, przypołudnik Coopera, czyściec, ostnica oraz rozmaite juki i dziewanny.

Rośliny, które doskonale sprawdzą się w miejscach nasłonecznionych

Osoby mające ogród, który jest przez większą część dnia nasłoneczniony, bardzo często rezygnują z roślin z obawy o to, iż szybko uschną. W takim wypadku warto dowiedzieć się (np.: od znajomych ogrodników lub od sprzedawców w sklepach ogrodniczych), które kwiaty, krzewy i drzewa uwielbiają słońce. W większości miejsc bez problemu można kupić między innymi takie rośliny, jak: rojnik, jeżówkę purpurową, jukkę nitkowatą, gipsówkę, miłek wiosenny, miłorząb japoński, kosodrzewinę, rokitnik pospolity, pigwowce, lilaki, aksamitki, stapelię, różę pomarszczoną, heliotrop itp. Osoby, które stworzą w swoim ogrodzie kompozycje z takich roślin z pewnością nie będę musiały się martwić, gdy zapomną o regularnym podlewaniu ich. Te rośliny uwielbiają być na słońcu, dlatego też nawet po bardzo gorącym, słonecznym lecie będą prezentować się świetnie. Coraz częściej na taką niewymagającą roślinność decydują się osoby, które kompletnie nie mają ręki do kwiatów.

Udostępnij