fachowcybudowlani.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie

Poradnik

Inżynier budownictwa – czy jest to przyszłościowy zawód?

Inżynier budownictwa – czy jest to przyszłościowy zawód?

Studia inżynierskie od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Każdego roku uczelnie oferujące kierunki z obszaru nauk inżynieryjno – technicznych nie mogą narzekać na brak zainteresowania, gdyż wielu młodych ludzi chce ukończyć tego typu studia. Jak wyglądają takie studia? Czy inżynierzy nie muszą martwić się o pracę? Co warto wiedzieć, wybierając takie kierunki? Poniżej kilka przydatnych informacji.

Budownictwo studia

Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie coraz więcej młodych osób zainteresowanych są studiami na kierunku budownictwo. Dlaczego? Osoby, które ukończą takie studia z pewnością nie będą narzekać na brak pracy. Branża ta bowiem prężnie się rozwija, a fachowcy są ciągle poszukiwani. Osoby, które wyróżniają się wiedzą, doświadczeniem i zaangażowaniem rozchwytywani się przez duże firmy na całym świecie. Warto więc zainteresować się tym kierunkiem, gdyż uzyskanie dyplomu inżyniera budownictwa może przed młodymi ludźmi otworzyć wiele furtek.

Co warto wiedzieć o tych studiach?

Studia na kierunku budownictwo trwają trzy lata i kończą się obroną pracy inżynierskiej. Można kontynuować edukację przez kolejne dwa lata, by uzyskać tytuł magistra budownictwa. Rekrutacja na uczelnie rozpoczyna się w czerwcu i trwa zazwyczaj do końca sierpnia. Nie warto się długo zastanawiać, gdyż jest to kierunek, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych osób. Co ciekawe, można obserwować, iż w ostatnich latach rekrutuje coraz więcej kobiet. W Polsce aż 32 uczelnie oferują studia na kierunku budownictwo zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, dlatego też nie trzeba się martwić, gdyż w większości dużych miast można rozpocząć swoją przygodę ze zdobywaniem uprawnień w specjalności konstrukcyjno – budowlanej. Osoby, które myślą o tym, by pójść na tego rodzaju studia powinny liczyć się z tym, iż będą musiały wykazać się wiedzą z takich dziedzin jak: matematyka, fizyka, chemia, informatyka oraz geografia. Bardzo duży nacisk na studiach inżynierskich kładzie się również na znajomość języków obcych.

Praca inżynier budownictwa

Inżynieria to multidyscyplinarna dziedzina inżynierii, która koncentruje się na rozwoju infrastruktury i zarządzaniu nią. Ma wiele subdyscyplin, takich jak inżynieria transportu, urbanistyka, roboty publiczne itp. Większość inżynierów budownictwa pracuje w sektorze publicznym, opracowując projekty dróg i budynków, a także opracowując przepisy prawa budowlanego. Inne opcje obejmują pracę w sektorze prywatnym przy projektach, takich jak: budowa infrastruktury dla nowej społeczności lub projektowanie renowacji domów. Ponadto, inżynierowie budowlani są stale zaangażowani w badania i postęp technologiczny. Studenci w trakcie nauki z pewnością będą mieli wiele okazji, by zdobyć wiedzę (nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną) z projektowania obiektów i elementów budowlanych. Moda w budownictwie także się zmienia. Na rynku co chwilę pojawiają się nowoczesne materiały i sprzęty budowlane, co oznacza, iż inżynierowie cały czas muszą pogłębiać swoją wiedzę, by być na bieżąco z nowinkami technologicznymi.

Udostępnij