Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jakie udogodnienia powinny mieć w domu osoby starsze i niepełnosprawne?

8 maja 2023 osoby niepełnosprawne


Osoby niepełnosprawne i starsze zmagają się każdego dnia nie tylko ze swoim ciałem, lecz również z otoczeniem, w którym żyją. W przeciętnym domu spotkać się można z licznymi barierami, które utrudniają nawet najprostsze czynności. Na szczęście na rynku dostępne są różne udogodnienia dla osób starszych, które można zakupić do domu.

Drzwi i ciągi komunikacyjne

Od czego trzeba zacząć przystosowywanie domu dla osoby starszej i niepełnosprawnej? Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest to, aby umożliwić jej wygodne i nieskrępowane przemieszczanie się po domu lub mieszkaniu. Kluczem jest więc zadbanie przede wszystkim o drzwi wejściowe, a także o ciągi komunikacyjne.
Chodzi w tym wypadku głównie o to, aby były one na tyle szerokie, żeby możliwe było swobodne poruszanie się po domu wózkiem. Z tego też powodu drzwi powinny mieć przynajmniej 90 centymetrów szerokości, a korytarze 120 centymetrów.

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Ogromnym wyzwaniem dla każdej osoby niepełnosprawnej lub starszej jest skorzystanie z toalety. Nawet tak podstawowe czynności mogą stanowić olbrzymi problem. Jakie zatem udogodnienia powinno się zakupić?
Przede wszystkim zwrócić trzeba uwagę na to, że wszystkie elementy muszą być umocowane odpowiednio niżej, aby osoba jeżdżąca na wózku miała do nich łatwy dostęp. Oznacza to więc, że wszelkie kontakty, gniazdka elektryczne, lecz także umywalka, muszą zostać nieco obniżone. Co więcej, sedes powinien być zawieszony, a nie stojący, a dodatkowo nie może do niego przylegać żaden inny element wyposażenia. Dzięki temu uzyska się wygodną przestrzeń, aby można było do sedesu podjechać na wózku.
O czym warto jeszcze pamiętać w tym zakresie? Kluczowe są liczne nieoczywiste dodatki, takie jak np. uchylne lustro, które umożliwia zmianę położenia i łatwe przeglądanie się, lecz także specjalne dywaniki, które zapobiegać będą pośliźnięciu się na śliskiej powierzchni podłogi.

Kuchnia dla osoby starszej

Bardzo ważnym pomieszczeniem dla osób starszych i niepełnosprawnych jest kuchnia. Zadbać trzeba przede wszystkim o to, aby wszystkie sprzęty były łatwe w obsłudze, a także, aby były dobrze rozmieszczone. Oczywiście podstawą jest również pusty pod spodem blat roboczy, który dodatkowo będzie niżej zawieszony. Dzięki temu możliwe będzie podjechanie pod niego wózkiem i wygodne przygotowywanie jedzenia.
Kluczowe jest także to, jak rozmieszczone zostaną szafki kuchenne. Osoby starsze nie mają już tak dużego zasięgu ramion, jak ludzie młodzi i zdrowi. Oznacza to, że szafki nie mogą być podwieszone zbyt wysoko. Dobrym rozwiązaniem będzie tu zastosowanie np. mechanizmu wysuwającego, dzięki któremu głębiej położone rzeczy będzie można wygodniej wyjąć nawet bez wstawania z wózka.

O czym pamiętać w sypialni?

Ostatnim bardzo ważnym pomieszczeniem jest oczywiście sypialnia. W tym wypadku zadbać trzeba o to, aby z obu stron łóżka był wygodny dojazd, a także, aby podłoga wyłożona była antypoślizgowym tworzywem. Oczywiście bardzo ważne jest także, aby dostęp do wszystkich włączników światła był bardzo wygodny.

Jakie tapety wybrać do poszczególnych pomieszczeń w domu

Redakcja fachowcybudowlani.pl

Witamy w serwisie fachowcybudowlani.pl - blogu tematycznym poświęconym budownictwie. Nasza redakcja, z pełną dokładnością i zaangażowaniem tworzy treści, które z pewnością będą dla Ciebie pomocne. Znajdziesz tu masę poradników i artykułów o domu, ogrodzie i budownictwie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak efektywnie zarządzać czasem przy pracy zdalnej
opaska ślimakowa
Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Jesteś zainteresowany reklamą?