Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jakie są zalety i wady ogrzewania strefowego w domu?

23 sierpnia 2023 Jakie są zalety i wady ogrzewania strefowego w domu

Wybór samego źródła ciepła i niezbędnych do tego urządzeń grzewczych to oczywiście kluczowy element planu budowy lub generalnego remontu budynku czy mieszkania. Z punktu widzenia ekonomii cieplnej oraz codziennego komfortu użytkowania równie istotny będzie jednak świadomy dobór odpowiedniego systemu zarządzania wygenerowanym ciepłem. Jedną z dostępnych opcji, która współcześnie cieszy się sporą popularnością, jest sterowanie strefowe ogrzewaniem. Jakie są plusy i minusy takiego rodzaju gospodarowania ciepłem w praktyce?

Jak działa ogrzewanie strefowe?

Mówiąc o ogrzewaniu strefowym, mamy na myśli inteligentny system sterowania ciepłem w każdym pomieszczeniu z osobna. Sterowanie strefowe ogrzewaniem odbywa się za pomocą umieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach lub strefach dedykowanych urządzeń do pomiaru temperatury. Dla każdej ze stref ustalana jest wartość temperatury wymagana w danym miejscu. Urządzenia pomiarowe komunikują się ze sterownikiem głównym lub bezpośrednio z urządzeniem grzewczym kiedy temperatura jest niższa od zadanej, następnie wysyłają sygnał uruchomienia urządzenia grzewczego oraz otwarcia zaworów podłogowych lub grzejnikowych w danej strefie. Kiedy natomiast zadana temperatura zostaje osiągnięta, urządzenia pomiarowe wysyłają sygnał o zaprzestaniu zapotrzebowania na ogrzewanie i zamykają zawory grzejnikowe oraz podłogowe w danej strefie. Gdy wszystkie strefy dogrzane są do zadanej wartości,  urządzenie grzewcze i pompa dostają sygnał o zakończeniu potrzeby dalszego grzania. Decydując się na instalację systemu sterowników strefowych, nie musimy więc polegać na jednym termostacie zamontowanym zazwyczaj w salonie lub przedpokoju, który reguluje pracę kotła względem temperatury panującej w całym domu.  

zalety i wady ogrzewania strefowego w domu

Zalety sterowania strefowego ogrzewaniem

Wiemy już, jaka jest zasada działania ogrzewania strefowego. Z czego jednak wynika popularność takiego rozwiązania? Co najczęściej przekonuje klientów do wyboru tego właśnie systemu zarządzania ciepłem w domu? Przeanalizujmy najważniejsze zalety ogrzewania strefowego.

  • Komfort codziennego użytkowania

Zasadniczą zaletą, będąca zazwyczaj głównym argumentem świadczącym za ogrzewaniem strefowym, jest ogrom możliwości, które daje taki system gospodarowania ciepłem w dom. A co za tym idzie – komfort jego codziennego użytkowania. Dzięki systemowi sterowników strefowych możemy przede wszystkim ustalić inną żądaną temperaturę w każdym z pomieszczeń – np. 23°C w łazience, 18°C w sypialni i 20°C w salonie i pozostałych pomieszczeniach dziennych. Ponadto możliwe jest zaplanowanie precyzyjnych harmonogramów temperatur i zróżnicowanie warunków cieplnych zarówno w systemie dobowym, jak i tygodniowym.

  • Ograniczenie zużycia energii

Poprzez tak precyzyjne określenie temperatur, w których w poszczególnych pomieszczeniach swojego lokum funkcjonuje nam się najlepiej, sterowanie strefowe ogrzewaniem pozwala na bardzo dokładną kontrolę pracy źródła ciepła. Dzięki temu możemy uniknąć doraźnego dogrzewania domu poprzez chwilowe zmiany temperatury, a także chłodzenia pomieszczeń np. poprzez częste otwieranie okien, co jak wiadomo, nie pozostaje bez wpływu na pracę kotła. Wskazanie optymalnych temperatur i przede wszystkim ich stabilizacja na określonym poziomie pozwala na znaczące ograniczenie zużycia energii, co z kolei bezpośrednio przełoży się na zawartość naszego portfela.  

  • Kompatybilność z każdym typem ogrzewania

Od lat używasz ogrzewania grzejnikowego? Jesteś w trakcie budowy domu i planujesz montaż ogrzewania podłogowego? A może w swoim mieszkaniu korzystasz z mieszanego systemu ogrzewania? W każdym z tych przypadków możesz pozwolić sobie na system sterowania strefowego. Nie wiąże się to bowiem z żadnymi ograniczeniami w kwestii dopasowania go do rodzaju budynku, konkretnego systemu ogrzewania czy wreszcie urządzenia grzewczego. Kompleksowa oferta firmy TECH Sterowniki w tym zakresie jest uniwersalna, ponadto system sterowania strefowego ogrzewaniem może zostać zainstalowany właściwie na każdym etapie inwestycji.

zalety i wady strefowego ogrzewania w domu
  • Stosunkowo niewielka cena

Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie powyższe zalety, okaże się, że instalacja ogrzewania strefowego to wydatek stosunkowo niewielki. Na cenę będzie miała oczywiście nie tylko wielkość mieszkania czy domu, ale także wybrany system sterowników i związane z nim udogodnienia. Taka inwestycja jednak zwróci się w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania.

Wady ogrzewania strefowego

Potencjalne problemy, które w niektórych przypadkach mogą wiązać się z instalacją systemu strefowego, dotyczą zazwyczaj ignorowania przez instalatorów następujących kwestii:

  • parametry pracy urządzenia grzewczego,
  • jakość wykonania instalacji grzewczej,
  • szczelność budynku.

Wszystkie poszczególne elementy systemu grzewczego w naszym domu powinny się odpowiednio zazębiać, by układ działał wydajnie – sam system sterowania jest jego ważnym elementem. Dlatego też decydując się na ogrzewanie strefowe, warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pomogą nam w doborze systemu sterowników do warunków w naszym domu lub mieszkaniu. Niezbędnym krokiem może być także przeprowadzenie wcześniejszej termomodernizacji, jeśli budynek nie spełnia minimalnych wymagań szczelności.

Kiedy wybrać sterowanie strefowe?

System sterowania strefowego to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzeba skutecznego, prostego w obsłudze i przede wszystkim wydajnego systemu zarządzania ciepłem. Dom wolnostojący, szeregowiec, mieszkanie, biurowiec, kościół, budynek szkoły, pensjonat czy hotel – ogrzewanie strefowe w każdym przypadku podniesie komfort codziennego użytkowania miejsca i przyniesie realne korzyści finansowe. Nie zwlekaj – zapoznaj się z kompleksową ofertą firmy TECH Sterowniki już dziś.

Materiał zewnętrzny

Jakie tapety wybrać do poszczególnych pomieszczeń w domu

Redakcja fachowcybudowlani.pl

Witamy w serwisie fachowcybudowlani.pl - blogu tematycznym poświęconym budownictwie. Nasza redakcja, z pełną dokładnością i zaangażowaniem tworzy treści, które z pewnością będą dla Ciebie pomocne. Znajdziesz tu masę poradników i artykułów o domu, ogrodzie i budownictwie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem – praktyczne porady
Jak urządzić przytulny i funkcjonalny salon
Jak przygotować dom do zamieszkania przez alergika

Jesteś zainteresowany reklamą?