fachowcybudowlani.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie

Poradnik

Izolacja termiczna domu oraz izolacja akustyczna domu – co warto wiedzieć?

Izolacja termiczna domu oraz izolacja akustyczna domu – co warto wiedzieć?

Odpowiednia izolacja termiczna domu będzie w dużym stopniu decydowała o energooszczędności budynku oraz pozostałych kosztach eksploatacyjnych. Dlatego też nie warto oszczędzać na tym elemencie i wybierać takie materiały, które mają wysoki wskaźnik izolacji termicznej.

Izolacja termiczna domu – co to jest?

Izolacja termiczna domu to wszelkie materiały, które zapobiegają wydostawaniu się ciepła z pomieszczeń na zewnątrz przy jednoczesnym zatrzymaniu zimnego powietrza z zewnątrz. Wybór takich materiałów pozwala na utrzymanie temperatury optymalnej w domu. Budynki z dobrą termoizolacją nie nagrzewają się tak latem i nie wychładzają się w zimie. Termoizolacja jest zatem bardzo ważnym aspektem pozwalającym na komfortowe mieszkanie w budynku.
Zewnętrzną warstwę termoizolacji stanowi tynk lub materiały elewacyjne, jak płytki lub panele. Elewacja nadaje budynkowi odpowiedniego charakteru, a ponadto chroni całą konstrukcję przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Jakie materiały wybrać na termoizolację domu?

Warto wybierać do ocieplenia budynku materiałów o dobrych właściwościach izolacyjnych. Najpopularniejszym materiałem na ocieplenia budynków jest styropian, który układa się płytami na ścianę. Styropian posiada różnorodne grubości. Im grubszy, tym lepsza izolacyjność. Warto także zastanowić się nad styropianem grafitowym, który dzięki swoim świetnym właściwościom izolacyjnym pozwala na ocieplenie budynku cieńszą warstwą niż w przypadku styropianu białego, przy zachowaniu takich samych parametrów izolacyjnych. Miejsca, które są trudnodostępne warto zaizolować wełną mineralną. Dzięki temu ryzyko mostków termicznych pozostaje zminimalizowane. Wełna mineralna ma dobre właściwości izolacyjne i świetni wypełnia przestrzenie puste.

Izolacja akustyczna domu – dlaczego jest tak ważna?

Izolacja akustyczna domu to jeden z aspektów, na który należy zwrócić uwagę przy budowie. Inwestorzy bowiem chcą mieć przestrzeń osobistą, czuć się komfortowo i mieć poczucie intymności w swoim domu. Warunkiem tego jest wykonanie dobrej izolacji akustycznej, niezależnie do tego, czy dom mieści się w centrum miasta, czy też na wsi.
Dom ma być miejscem odpoczynku i relaksu po ciężkim dniu, dlatego też warto zainwestować w izolację akustyczną, by wygłuszyć pomieszczenia od wszelkich dźwięków z zewnątrz, które mogłyby przerwać spokój mieszkańców. Ponadto oprócz dźwięków z zewnątrz, izolacja akustyczna świetnie radzi sobie z oddzieleniem dźwięków w poszczególnych pomieszczeniach. Dlatego też będąc w sypialni, nie trzeba już słuchać odgłosów z innych pokojów. Wykonanie izolacji akustycznej pozwala w pełni komfortowo korzystać z domu.
By cieszyć się dobrą izolacją akustyczną warto stosować materiały budowlane o dużej gęstości. Dobrym rozwiązaniem są cegły ceramiczne oraz wapienno-piaskowe, które cechują się świetnym pochłanianiem fal dźwiękowych, a także tłumieniem drgań.

Inwestorzy powinni zastanowić się nad dobrym doborem materiałów budowlanych, by móc stworzyć dom komfortowy, o dobrej izolacji termicznej i akustycznej.

Udostępnij