Perforacja blach stalowych sprawia, że zyskują one ciekawe właściwości, w związku z czym mogą być wykorzystywane w wielu specjalistycznych zastosowaniach. W poniższym artykule spróbujemy dokładnie przypatrzyć się im cechom i scharakteryzować je według dostępnych kryteriów.
Czym jest blacha z perforacją?
Blachy perforowane to najczęściej cienkie arkusze metalu, wewnątrz których znajdują się otwory o praktycznie dowolnym rozmiarze i kształcie. Mogą one tworzyć uporządkowany (np. jednolity) wzór lub być rozmieszczone całkowicie przypadkowo. Dzięki temu blacha perforowana zyskuje określone właściwości, takie jak nieprzepuszczalność dla zanieczyszczeń o określonej średnicy lub zdolność do tłumienia fal akustycznych.
Blachy poddane perforacji muszą spełniać szereg określonych kryteriów, dzięki którym można je dopuścić do finalnej eksploatacji. Dlatego w toku produkcji są one:
-
przycinane, dzięki czemu uzyskujemy detal o określonych rozmiarach,
-
pokrywane dodatkowymi warstwami ochronnymi,
-
poddawane gratowaniu, które wykłada otwory i usuwa ostre krawędzie oraz zadziory.
Jak produkuje się blachy perforowane?
Blacha perforowana produkowana jest z wykorzystaniem szeregu technologii. Dzięki nim można uzyskać otwory o określonej gęstości, rozmiarze i kształcie. Perforację wykonuje się najczęściej za pomocą urządzeń laserowych bądź specjalnych maszyn skrawających. Czasami używa się też specjalnie zaprojektowanych frezarek, które dzięki szybko obracającym się narzędziom roboczym mogą wykonać otwór o ściśle określonych wymiarach.
Perforację blachy można również wykonać za pomocą odpowiednio przygotowanych wierteł. Metoda ta jest czasochłonna, ale – podobnie jak w technologii laserowej – pozwala precyzyjnie wykonać otwór w ściśle określonym punkcie.
Właściwości blach perforowanych
Ze względu na obecność otworów blacha perforowana jest znacznie lżejsza niż lity arkusz wykonany z analogicznego tworzywa. Dzięki temu znajduje ona szerokie zastosowanie w budownictwie, a także w branży dekoracyjnej. Odpowiednio dopracowane arkusze sprawdzą się również w roli filtrów mechanicznych wstępnych wykorzystywanych w ośrodku wodnym i powietrznym. Wreszcie blacha perforowana bardzo dobrze tłumi dźwięk. Właściwość ta wynika z jej struktury i ze zdolności do pochłaniania fal akustycznych. W związku z tym często używa się jej w branży przemysłowej i produkcyjnej.
Blachy perforowane to przykład potwierdzający tezę, że czasem nawet niewielka modyfikacja może doprowadzić do całkowitej zmiany właściwości dobrze znanego wyrobu.
Materiał zewnętrzny